What Makes the Vishay VS-25F100 Stand Out?
  • Maximum Reverse Voltage (V_RRM): 1000 V
  • Average Forward Current (I_F(AV)): 25 A at 120°C
  • Surge Forward Current (I_FSM): 356 A (50 Hz, half-sine wave)
  • Forward Voltage Drop (V_F): 1.3 V at 78 A
  • Operating Junction Temperature (T_J): -65°C to +175°C